Jak i co zwiedzać w trakcie wakacyjnych wojaży?

Home / Bez kategorii / Jak i co zwiedzać w trakcie wakacyjnych wojaży?

gora

Jak wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polacy najchętniej udają się na letni wypoczynek do Turcji, Egiptu, Grecji i Tunezji.

Z danych internetowego biura podróży Tripsta.pl wynika, że aż 70% Polaków udaje się za granicę w celach turystycznych. Na taki wyjazd wydają średnio 2 i pół tysiąca złotych – podaje Instytut Homo Homini. Głównymi atrakcjami podróży turystycznych są Olimp w Grecji, świątynia królowej Hatszepsut w Egipcie, tureckie źródła Pamukkale oraz miasteczko Gwiezdnych Wojen w Tunezji.

Polacy co raz chętniej wykupują wycieczki fakultatywne, które do najtańszych nie należą. Ci, których nie stać na takie dopłaty, zwiedzają na własną rękę. Co w takim razie pomijać podczas wakacyjnych wojaży, a co zwiedzać w zamian?

plaka
Plaka, Ateny

Olimp, siedziba 12 mitologicznych Bogów, miejsce owiane wieloma mitami. Po wejściu na szczyt szybko przekonujemy się, że nie ma ono zbyt wiele ze starożytnej boskości. Z góry widok taki sam jak z każdej innej, na dole słońce chce nam wypalić oczy, a my musimy czekać na autokar, który z premedytacja zostawił nas na kilka godzin. Czy taka wycieczka jest warta swojej ceny? Nieliczni z nas zapewne słyszeli o najstarszej dzielnicy ateńskiej Plaki, do której można udać się w poszukiwaniu dowodów istnienia Bizancjum. To teren, w którym aż roi się od zabytków tej V-wiecznej kultury. Z kolei miłośnikom fotografowania pięknych krajobrazów poleca się udać do Attyki, by zobaczyć świątynię Posejdona. Koszt to zaledwie 25 złotych.

Kapadocja

Urlop na Riwierze Tureckiej nie może być udany bez odwiedzenia Pammukale, źródeł, z których wypływają wody wapienne, tworząc białe tarasy, przypominające bawełnę. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, iż większość tarasów jest zamknięta dla turystów, i tak naprawdę po dotarciu na miejsce pozostaje tylko niesmak i rozczarowanie. A koszt takiej wycieczki nie jest wcale taki mały, około 250zł. Dlatego zamiast Tureckich źródeł poleca się Kapadocję, również wpisaną na listę światowych cudów. Krajobraz tej krainy przypomina księżyc. Można tu zobaczyć skały o najdziwniejszych kształtach: grzybów, kominów, wielbłądów, a także budowane w skałach kościoły i podziemne miasta, gdzie tamtejsza ludność lata temu chroniła się przed najazdami.

Kolosy Memnona, Egipt
Kolosy Memnona, Egipt

W Egipcie kuszą Świątynia królowej Hatszepsut i Sfinks. Od lat najchętniej odwiedzane zabytki Starożytnego Egiptu. Jak się okazuje nie jedyne. W dolinie Luxoru warto zobaczyć także grobowiec Tutenchamona, Kolosy Memnona, zespół świątynny Karnak. Na pewno warte obejrzenia są Biblioteka Aleksandryjska lub pozostawione tam przez Greków nekropolie oraz Ogrody Montaza w Aleksandrii.

Chebika
Chebika

Niewątpliwą atrakcją w Tunezji pozostaje Miasteczko Gwiezdnych Wojen i słynna Matmata. Na turystów czekają krajobrazy idealnie imitujące obcą planetę, z której pochodzi główny bohater gwiezdnych przygód Anakin Skywalker. Lepianki o piaskowym kolorze robią jednak wrażenie tylko na dużym ekranie, od wewnątrz wzmacniane drewnianymi konstrukcjami, rozczarowują. Wizyta w Matmacie, gdzie tutejsi Berberowie mieszkają w rzekomo takich samych warunkach, jak ich przodkowie, czyli w podziemnych jaskiniach lub domostwach wykutych w skale, również pozostawia wiele do życzenia. Autentyczności tutaj jakby brak, a przebieranki w lokalne stroje ślubne i powitalna herbatka to zdecydowanie za mało. Gdy już opuści się turystyczne centra na północy kraju, warto zobaczyć górskie oazy na południu: Chebikę i Tamerzę, słone jezioro, czy górzyste krajobrazy Jeridu. Przyciągające swym naturalnym pięknem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *